Eyeliner = Küçük Sevimli Panda !!!


Eyeliner uygulama konusunda etrafımda çok eğlenceli benzetmeler duyuyorum,
Geçen çok sevdiğim bir blogger arkadaşım anlatıyor (http://www.socialmom.blogspot.com/) , trafikte giderken eyeliner sürmüş, tabi o kargaşa ve sallantıda iki gözü birbirinden farklı olmuş. O gün karşılaştığı herkes  gözünde arpacık çıktığını düşünmüş! 

Birde iki gözü birbirine eşitlemek için sonsuza, bir küçük sevimli panda eyes olmaya giden yol var biliyorsunuz..."ay biri daha ince oldu galiba! Dur ben diğerini biraz kalınlaştırayım. e bunun kuyruğu yamuk, diğeri ile eşitleyim......." derken bir küçük sevimli panda yavrusu aynadan size el sallar:)


Eyeliner benim makyajda vazgeçilmezim diyebilirim, hem birlikte çalıştığım gelinlerde hem de kendi makyajımda olmazsa olmazım, hem gözü hem de yüzü tamamladığını düşünüyorum.
Öncelikle bir konuyu netleştirmek gerekli, hepimizin göz yapısı ve şekli  farklı, bin bir çeşit… Buda ne demek?  O gözün üzerine çizilen çizgi hepimizde farklı olmalı, gözün yapısına uygun olmalı.
Çevremde ki çoğu kadının şikayeti eyeliner’ı düm düz uygulayamamak, bu korkuyla ya fazla kalın olması ya da çok ince olması, ve uygulama sonucunda gözün şekline uyumsuz olması.
Eyeliner kullanırken  yanlış sürmekten korkmayın, “eyvah sağ gözün kuyruğu uzun oldu!” olabilir, çözümü var silip tekrar yaparsınız. Ancak eyeliner’ı sakın ıslakken silmeye kalkmayın! Dağılır, siyah halkalar oluşur. Bırakın o bölge bir 30 saniye kurusun, sonra kulak çubuğu ile hatalı bölgenin bitiş noktasından silmek istediğiniz bölüme kadar hafifçe temizleyin. Aşağı yukarı ya da sağa sola hareketlerle değil, hep aynı yöne doğru silin, gözün diğer bölümlerine dağıtmamış olacaksınız. Diyelim ki dağıldı, bir kat aydınlatıcı yine sorununuzu çözecektir.
Diğer yandan eyeliner’ı tek harekette çekmek için uğraş vermeyin, gözün üzerinde ki hattı parça parça boyayın, hattın düz görünmesi için tek seferde boyanması şart değil.
Bir de mümkün mertebe gözünüzü tamamen kapatmadan uygulamayı yapmaya çalışın, göz kapakları tamamen kapalıyken şekli başka, açıkken şekli başkadır. Tamamen kapalı göz kapağına dümdüz yukarı doğru ve kuyruklu bir hat çizersiniz, ancak gözleriniz çok yuvarlaksa  gözlerinizi açtığınıza o kuyruk komik ve rahatsız edici bir görüntü verecektir.
Gözler hafif aralık ve bakışınızı takip eden bir hat çizin, önce göz kapağınızın bitiş noktasında en alt kısıma ufak bir çizik atın, bu çizik gözünüzün alt kısmı ile paralel olmalı. Önemli noktası; bu çizgide paralelliği sağlamak, alt göz çizginizin devamı olmalı bu ufak çizik ki gözleriniz belli bir estetik içerisinde daha çekik dursun. Aşağıda yanlış ve doğru uygulamaları gösteren 2 foto göreceksiniz, birinci uygulamada gözü kapatıp, göz kapağı boyunca dümdüz bir çizgi çektim, ancak gözü açtığımızda kuyruk şekilsiz duruyor ve gözler yine düşük.
Diğer fotoda ise, önce gözün alt çizgisinin bittiği yerden devam ettirir gibi üst kapağa bir çizik atıp, hattı oluşturmaya o çizikten başladım. Dolayısı ile kuyruk gözün yukarı gidiş hattını takip etti ve daha estetik göründü.
Tabi bu formül göz yapısı düşük olanlar için geçerli, ceylan gibi çekik gözleriniz varsa direkt dümdüz muntazam bir çizgi bile güzel görünecektir.

YANLIŞ UYGULAMA - GÖZ DÜŞÜK DURUYOR

DOĞRU UYGULAMA- KUYRUK GÖZÜN HATTINA PARALEL VE YUKARI DOĞRU

  Bu arada bir seçenek eyeliner’ı her zaman tüm göz kapağı boyunca uygulamak zorunda değilsiniz, bazen yarım olarak doğru uygulanırsa güzel sonuç verebiliyor, eğer göz şekliniz buna uygunsa yarım olarak boyayın.

Günlük makyajda sadece eyeliner + rimel çok kullanışlı oluyor, ben zaman zaman çok hafif tonlarda ki farları göz kapağıma uygulayarak ta kullanıyorum, bakışı biraz daha derinleştiriyor.  Far ile çok ustaca gölgeler yapmanıza gerek yok, göz kapağınıza hafif gri tonunda bir farı uygulayın, üzerine de siyah eyeliner sürün gerçekten güzel sonuç çıkıyor ortaya.
Bu konuda sizlere önerebileceğim en iyi ürün Christian Dios –Diorliner, özellikle ucunda ki fırça hem her şekli çizebiliyor hem de çizim esnasında  kontrolü kaybettirmeyen yapıda  adeta keçeli kalem gibi sıkı şekilde dizayn edilmiş.
Bir ip ucu daha, eyeliner + bol rimel + şeker pembe ruj+ bronz allık , yaz ayları için harika bir kombin oluyor, denemekte fayda var!

1 yorum: