Sonbahar'da Makyaj

Her ne kadar bitmesini istemesekte evet  2013 yazının son günlerini yaşıyoruz... Geçtiğimiz hafta Sonbahar kendini hissettirmeye başladı bile, tam da o günlerde bu postu yazmak geldi aklıma... Yazın öyle sürün, böyle boyayın diye anlatıp durdum, e sonbaharında kendine has güzel renkleri var tabii:)

Öncelikle makyaj konusunda trendlerin sıkısıkıya takip edilmesi taraftarı değilim, hepimizin yüz şekli, uygun renkleri ve zevkleri var, dolayısı ile aşağıda analatacaklarımı herkes kendi tarzı ile uyumlaştırabilir, hepsinden önce kendi modanızı kendiniz yaratın!

Ünlü markaların 2013 Sonbahar defilelerine baktığımızda makyajların ortak özelliği; yüzde sadece bir noktayı vurgulamalarıydı. Allıklar azalmış, yüzler biraz daha solgun görünümdeydi.

Gri; normalda far kullanırken nedir? göz kapaklarına far uygulanır, kaş altı ve göz pınarları daha açık renk far ile aydınlatılır. Bu son bahar işler değişiyor... Gri far ile tüm göz kapağını kaş bitimine kadar boyayabilirsiniz, özellikle hafif allık ve mat fondoten ile birlikte iyi sonuç veriyor. Benim önerim gri farı uyguladıktan sonra mutlaka dipliner uygulanması, makyajı tamamladığını düşünüyorum ve bol rimel tabi ki... Bu kaş bitimine kadar far sürme  konseptini; somon ,bakır, küllü sarı gibi renklerle de yapabilirsiniz.
Dudaklar Bordo;  Benim yıllardır severek yaptığım bir makyajdı, bu sene defilelerde bolca görünce daha bir mutlu oldum:) Bordo rujun özellikle sonbahar ve kış aylarına çok yakıştığını düşünüyorum, ancak uygulama tekniği ve ne ile kombinlendiği çok önemli. Bordo ruj sürecekseniz cilt makyajınızın parlamıyor olması çok ama çok önemli, bronz ten yerine duru  daha beyaz ten üzerinde  kendini gösteriyor. Gözlere dipliner ve takma kirpik dışında birşey sürmeyin yoksa olay günlük makyajdan çıkıp gece makyajına dönüyor.
Rujun parlak ya da mat olması sizin tercihinize kalmış, ama cildinize doğru fondoten uygulaması yapıldığından emin olun. Hani yanağınıza bakınca kadifemsi bir görüntü vardır, hah işte tam öyle olursa bordo ruj kendini çok güzel gösteriyor. Kış aylarında koyu renk boğazlı kazaklar ile  pek severim koyu ruju. Takma kirpik ile daha sofistike bir hava verebilirsiniz. Bordo ruj tamamen doku işi! 
 
Nude Nude Nude: Nude renkler uzun zamandır hayatımız da vardı aslında ama " Nude" kelimesi çok yeni  terminolojiye girdi... Nedir bu "Nude"? Ten rengine yakın, toprak, bej arasında ki renkler Nude renkler. Hem yüz makyajında hem de oje olarak bayıla bayıla kullanıyorum. çok yoğun göz makyajı isteyen gelinlerimizde  dudak rengini nude rujler ile tamamlamaya çalışıyorum. Eyeliner sürecekseniz nude farlar yine çok sevimli tamamlayıcılar olabiliyor.
Yine bu sezon çok sevdiğim bir modeli paylaşıyorum sizinle, normalde oje konusunda çok yenilikçi değilim ama bu modeli pek sevdim, uyguladım:)
Nude oje eşliğinde siyah french!


Metalik Farlar;  Yine bu sezonun trendleri arasında yer alıyor, genel de profeyonel makyaj da metalik renkler mat renkler ile kombinlenir, gölge oyunları yapılır. ancak günlük makyaj sırasında  metalik farı tek başına uygulamanız işin püf noktası, zaten  2013 yılı sonbahar  trendlerinin özünde "sadeleşme, tekleşme" felsefesini görüyoruz. Golgeli göz makyajları yerine tek renk ile tüm kapağı boyama, solgun, allığı çok az bir yüze  bordo ruj gibi.. Metalik farları da tek başında kullanıp bol rimel uygulamanız temel şart. özellikle lame tonu ile pembe allıklar  güzel kombinler oluşturuyor.

Renkli "cat eyes"; Bu ara  merakla denemek istediğim bir  tarz. yıllardır çekik kedi gözlerini siyah ve tonlarıyla yaptık , bu sonbahar farklı renkler devreye giriyor. Saks mavi, turkuaz, derin somonlar, pastel mor ile "cat eyes" makyajı yapmak pek moda, deneyip mutlaka size yazacağım.

Kızıl ile Mürdüm arası : Özellikle göz makyajında tek başına kızıllar ve mürdümler çok kullanıldı sonbahar defilelerinde. Renkli gözü olanlara kızıl - ateş rengi farları şiddetle tavsiye ediyorum, kulağa enteresan gelebilir ama doğru uygulandığında  hem modern hem de iddialı bir görüntü veriyor.
Daha koyu renk gözler için önerim biraz daha mürdüm  tonları. Dipliner + mürdüm far ve nude tonda bir ruj güzel bir kombin olacaktır.


Mutlu ve huzurlu bir kış diliyorum size:)2 yorum:

  1. Tebrikler Burcincim,cok aydınlatıcı güzel bir paylaşım olmuş...Sana makyaj yaptırmak için sabırsızlanıyorum :) Başarılarının devamını diliyorum

    YanıtlaSil
  2. Canım Benim!!! çok teşekkür ederim, sabah sabah senin desteğini hissetmek çok iyi geldi:)

    YanıtlaSil