Gelin adaylarına ufak bir tavsiye:)Dün tesadüfen bir fotoğraf gördüm, düğün hikayesi albümü... Gelin su gibi güzel bir kız, sabah erkenden başlamışlar çekime. Gelinin ev hali, kuaföre giderken, çok şık bir kuaför salonu, görümce ve kız kardeş'ten komik pozlar:), Damat jilet gibi gelmiş kuaförden gelini alacak! duygusal kareler... Otele geçiş... Özel çekim, aile fotoğrafları, nikah, "evet" dedikleri sihirli an. Düğün, eğlence...harika bir albüm olmuş. Her anı resmen tekrar yaşatıyor insana...

Ancakkkk, bir fotoğrafa o kadar takıldım ki!!!

Kuaför'de hazırlık aşamasında, güzel gelinin makyajı yapılırken yakın çekim kareler var, yüz hatları daha belirgin, saçları fönlü, üzerinde mini beyaz bir elbise var, ve makyözü yüzüne allık sürüyor, ancak makyözün tırnaklarında  yaklaşık 2 hafta önce sürülmüş siyah oje var, yarısı çıkmış , dökülmüş... Yüksek ihtimal tırnak yeme sorunu da var, o kadar net görünüyor ki fotoğraftan!

Biliyorum çok küçük bir ayrıntı, bir gelinin bu kadar ince bir noktayı düşünmesi o telaşe içerisinde çok zor. Öncelikle bu işin uzmanlarının çok özenli olması gerekli. Her zaman fransız manikürlü  ya da çiçek desenli uzun ve estetik tırnakları olmayabilir bir makyöjün. Ancak temiz, -kısa ya da uzun farketmez- ama özenli, düzgün, tabiri caiz ise "Tertipli" olması şart! Bu konu hem kişisel bakım hem de mesleğe saygı ile orantılı. Artık zaman değişti, düğün günü her an her ayrıntı fotoğraflanıyor, fotoğrafçı bin bir şekle girip o kareleri çekerken; kötü, bakımsız ve pis bir tırnak ile estetiği bozmamak lazım.

Makyöz çok yoğun bir kişiyse, ya da kişisel tercihi sadelikten yanaysa; ojesiz ama özenle kesilmiş temiz eller ile başlamalı işine...

Şimdi gelin adayları soracak bunu nasıl söyleriz bir makyöze? "Lütfen ellerinize özen gösterin fotoğraflarda kötü çıkıyor!" söylemesi zor ve antipatik bir  tarz. Bunun yerine düğünden bir kaç gün önce bir mail ya da mesajla yakından çekilmiş yukarıdakilere benzer fotolar yollayıp " Ben bu tip yakın çekim fotoğrafları pek beğeniyorum, düğün günü fotoğrafçımız buna benzer kareler de alacak, makyaj yapılırken saç taranırken... Sence nasıl? birlikte böyle güzel pozlar verebilir miyiz:) hem sana da hatıra kalır:)"
gibi bir cümle ile gerekli mesajı verebilirsiniz:) Kimseyi kırmadan konunun altını çizebilirsiniz.


Dediğim gibi çok ufak bir ayrıntı ama dün ki fotoğraf canımı sıktı biraz, güzelim kare boş yere bozulmuştu... Aklıma gelmişken yazmak istedim, henüz bekar bayanlara ufacık bir öneri olur belki:)

Sevgiler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder