Cut Crease Göz MakyajıUzun zamandır sizlere anlatmak istediğim bir konuya değineceğim bugün, Cut Crease!!

Önce Cut Crease tam olarak neyi ifade ediyor biraz açalım. Gözlerinizi kapatın, kaş altından başlayarak parmağınızı hafifçe gözünüzde gezdirin, tam kaş kemiğinin bitip göz yuvarlağının başladığı bir nokta var. Hafif çukur, o çukurdan hemen sonra göz yuvarlağının yüksekliği başlıyor, heh işte tam o çukura "crease bölgesi" deniyor. Crease bölgesi, kaş kemiğinin hemen altında, göz yuvarının da hemen üzerinde yer alan ara kısım. Makyaj yaparken bu bölüme uygulanan far gözlerinize derinlik katıyor. Uyguladığınız far biraz da koyu renk ise gözlerini daha da iri görünüyor.

Gelelim cut crease yöntemine; en başta söylemeliyim, bu tarz günlük makyaja çok uygun değil. Keza gelinler için de çok önerdiğim bir tarz değil, biraz daha iddialı ve sert bir görünümü var. Temel mantık göz kapağındaki far geçişlerinin "net" şekilde yapılması. Örneğin bejden siyaha geçişte arayı ince bir çizgi oluşturuyor. Normalde far uygulamalarında far geçişlerini bolca "blending" işlemi ile daha yumuşak belli belirsiz yapmaya çalışırız. Cut crease yönteminde ise tam tersine geçişler çok net ve belirgin oluyor.

Yine bu makyajda çok renkli rujlar önermiyorum, genelde nude renkler ya da şeffaf parlatıcılar daha uygun oluyor, göz zaten yeterince iddialı, e buna bir de kıpkırmızı dudaklar eklerseniz çok karmaşık ve göz yoran bir görüntü ortaya çıkabilir.

Benim aşağıda çalıştığım örnek ne çok sade ne de çok iddialı bir model, bej - kahve- mürdüm tonlarını kullandığım bir göz makyajı oldu.

Öncelikle gözlerime güzelce baz uyguladım, akabinde hafif concealer ve bej rengi sedefli bir far uyguladım.
Göz makyajını ikiye bölecek olan  esas çizgiyi yumuşak uçlu bir göz kalemi ile çizdim, bu çizginin simetrik ve kusursuz olması çok önemli değil, daha sonra fırça ve far yardımı ile çok üzerinden geçeceksiniz çünkü. Akabinde önce kahve sonra da mürdüm rengi bir far ile üst kısmı boyamaya devam ettim, burada püf nokta az ürün - çok fırça kullanmam. Daha önce de belirtmiştim, fırçanızı sakın far ile bulamayın, az ürün alın ama fırçayı birçok kez ileri geri kullanın. Hem yüzünüze fazla far dökülmeyecek hem de makyajınız daha kalıcı olacak. En son siyah far ile daha önce çizdiğim çizginin üzerinden geçtim, fırçayı kaşıma doğru hareketler ile kullanıp siyah şeridi çok hafif buğulandırdım.


Kirpik diplerim ile "crease" bölgesi arasında kalan kısma temiz bir fırça ile tekrar bej far uyguladım, kirpik diplerime eyeliner sürdüm. Takma kirpiklerim, biraz rimel,  veee makyajım tamam!Bu tip bir makyajı doğru yapabilmek için bol bol pratik yapmak lazım. Evde boş vaktiniz olduğunda birkaç kez deneyin, silip yeniden deneyin... Bu şekilde hem göz yapınızı iyice tanıyacak hem de doğru boyama şeklini keşfedeceksiniz.


Bu göz makyajı için kullandığım ürünleri liste şeklinde yazıyorum ama özellikle bir üründe ısrarcı değilim, aynı renkleri farklı markalar ile uygulayabilirsiniz.

1-The Balm- Eyelid primer , Put a lid on it- Göz bazı
2- M.A.C Studio  Finish Concealer NC 30
3- The Balm – Luscious lani – Bej Far
4- M.A.C pigment - vanilla
5- The Balm – Sexy – Mürdüm Far
6- M.A.C Carbon – Siyah Far
7- Dior liquid eyeliner
8- Revlon – Fantasy lengths - Kirpik

Yazının  sonuna severek takip ettiğim Orlando'lu make up artist The Patric Star'ın cut crease videosunu ekliyorum, Patric  çok güzel makyajlar yapıyor ve o makyajları yaparken o kadar eğleniyor ki:)

Keyifle izlemeniz dileğiyle,


SevgilerEdited by Eda Senem Bilir

2 yorum: